Fitoterápia a várandósság idején

                                                                                       

Vámos Ágota tanulmánya

Várandósság idején különösen fontos, hogy tisztában legyünk a különböző gyógynövények hatásaival, hiszen csak olyan teát szabad alkalmazni, aminek a hatóanyagai nem bántják a fejlődő magzatot.
Vannak azonban kimondottan a várandósság idejére ajánlott gyógynövények, melyek jótékony hatásukkal elősegítik a leendő anyuka jó közérzet, valamint felkészítik testét a szülésre.
Sajnos az olvasmányaim során találkoztam egymásnak teljesen ellentmondó javallatokkal is, amik bizonytalanságot keltettek bennem.

                Nagyra tartom Ingeborg Stadelmann munkásságát és A bába válaszol című könyvét. Stadelmann ebben a könyvében egy teakeveréket ajánl a várandósoknak, mely a következő összetétellel készül: csalán, palástfű, málnalevél, orbáncfű, méhfű, cickafark, zsurló. Stadelmann több mint 10 éves tapasztalata szerint, a teakeverék fogyasztói között kevesebb volt a emésztési problémával küszködők, nem vizesedtek a kismamák lábai, és a vér eredmények megfelelő vas értékeket mutattak  anélkül, hogy egyéb készítményeket kellett volna szedni (elkerülve ezzel a vaskészítményekkel gyakran együttjáró szorulást és hasfájást). A kismamák vérkeringése megfelelő maradt, és hangulatuk pedig kiegyensúlyozott volt. A tea jótékony hatása az összetevők alapján a következővel magyarázható:
·         Csalán: a veseműködést javítja, valamint javítja a vér vastartalmát különösen, ha pár csepp citromlevet csepegtetünk a teába.
·         Palástfű: a hormonális állapot támogatója.
·         Málnalevél: segít az izomzat fellazításában, különösen a kismedencében. Továbbá támogatja az anyagcserét és élénkíti a beleken keresztül történő kiválasztási folyamatot.
·         Orbáncfű: idegerősítő hatású.
·         Méhfű: nyugtató hatású.
·         Cickafark: segíti a véralvadást, és a vérnyomás alacsonyan tartását, ami főleg a szülésnél nagyon fontos.
·         Zsurló: javítja a veseműködést.
Stadelmann felhívja azonban a figyelmet arra, hogy e teakeverék fogyasztása nem azonnali változásokat hoz a szervezetben. Fontos, hogy rendszeresen, a várandósság elejétől a végéig fogyasszák a kismamák napi 3 csészével.
                Stadelmann e könyvében gyakran visszautal a várandósok teájának fogyasztására különböző előforduló panaszok kezelése kapcsán is, és kiegészítésként egyéb gyógynövény használatát is ajánlja:
·         Visszerek: a tea fogyasztása mellett jótékonyhatású lehet a bedörzsölés körömvirág kenőccsel, vagy vadgesztenye-kivonatot tartalmazó géllel.
·         Aranyér: a tea fogyasztása mellett ajánlja a hametumkenőcsöt valamint ülőfürdőt tölgykéreggel.
·         Akut hólyagpanaszok esetén kiváló a következő gyógynövényekből készített teakeverék napi háromszori fogyasztása: medveszőlőlevél, nyárfalevél, aranyvessző, iglice, kamillavirág és gyermekláncfű.
·         Gyomorégés esetén étkezés után kis kortyokban fogyasztható édesköménytea. Savkötőként funkcionál a kukoricahaj-tea, mely éhgyomorra vagy étkezések előtt fogyasztva fejti ki legjobban hatását.
·         Álmatlanság: a gyakori lábgörcsök okozta éjszakai felébredések utáni visszaalvást segíti a macskagyökérből, komlóból, majorannából, méhfűből és kakukkfűből készült teakeverék. Lefekvés előtt forrón fogyasztandó.
·         Koraszülési hajlandóság: korai méhösszehúzódások esetén ajánlatos az álmatlanságnál leírt teakeveréket kiegészíteni orbáncfűvel és naponta két csészényit fogyasztani belőle kortyonként. Magnéziumkészítmény bevitelével kiegészítendő!
·         Ödémák, terhességi toxémia. Fontos, hogy már a kezdeti stádiumban kezelve legyenek az ödémák (vízfelhalmozódások). Ekkor a várandósok teájának összeállításánál dupla mennyiséget kell venni a csalánból és a zsurlóból, valamint nyárfalevelet adni még hozzá. Legalább három csészényi fogyasztandó e teakeverékből, mely citrommal, mézzel is ízesíthető.
·         Hipertónia esetén méhfűből, fagyöngyből és galagonyából készült teakeverék fogyasztása ajánlatos.

A 34. hét vége után Stadelmann a várandós tea fogyasztása mellé a málnalevéltea rendszeres, napi három-négy csészényi fogyasztását ajánlja. Bár a málnalevéltea hatásmechanizmusa tudományosan nem bizonyított, a bábák és szülésznők nagy tapasztalattal rendelkeznek a kismedence izomzatát fellazító hatásának.
Szintén a 34. héttől ajánlatos naponta egy kanál összezúzott lenmagot enni. A néphagyomány szerint a lenmag „kicsúsztatja” a gyereket. Nyákképző hatása révén hüvelyi nyáktermelés lép fel, melynek szülést segítő hatása egyértelmű. Fontos a megfelelő mennyiségű víz fogyasztása a lenmag fogyasztása mellett, máskülönben ellenkező hatás, vagyis szorulás léphet fel.
A 38. héttől ajánlatos a szalmavirág-gőzülőfürdő hetente egyszer. Főleg az először szülő nők számára fontos ez, mivel a kemény medence izomzatnál segít a szövetek felpuhításával és rugalmassá tételével. A többedszer szülőknél főleg akkor hasznos, ha korábbi szülésük alkalmával nagy gátmetszésre került sor.
       
                Ahogy a bevezetőben már említettem több ellenjavallattal is találkoztam más irodalmakban, melyek nagyobb óvatosságra intenek bizonyos gyógynövények fogyasztása kapcsán. Putz Lívia, fitoterapeuta egyik cikkében például egy tiltott listát állít fel várandósok számára, mely olyan gyógynövényeket tartalmaz, amelyek fogyasztása erős méregtelenítő hatásuk miatt kerülendő, ugyanis az általuk felszabadított méreganyagok a placentán keresztül eljuthatnak a magzatba is, különböző fejlődési rendellenességeket okozva. Ez a lista a következő gyógynövényeket tartalmazza: csalán, gyermekláncfű, diólevél, tölgyfalevél, menta, valamint a fűszernövények nyersen nagy mennyiségben fogyasztva (pl. préselt petrezselyemlevél napi fogyasztása). Ezen felül Putz szerint vannak vitatott hatású növények, amik általában a menstruációs ciklust képesek befolyásolni. Ezek például, a barátcserje, jamszgyökér, poloskavész, komló, szója, szezámmag, kamilla, palástfű, pásztortáska.
A fenti listán megtalálható a csalán, mint méregtelenítő gyógynövény, melyet Stadelmann viszont javasol a  várandós teájába tenni, sőt emelt adagban adja ödémák kezelésekor.
                Dr. Budai Marianna szakgyógyszerész cikkében szintén felhívja a figyelmet a gyógynövények esetleges ártó hatásaira is. Mint írja, nem igaz az a természetes alapú szerekkel kapcsolatos nézet, hogy „ha nem használ, akkor nem árt”.
Alvászavarokra, nyugtalanságra Budai citromfüvet és levelndulát tartalmazó termékeket, teákat javasol. A terhességi hányás ellen pedig gyömbért ajánl, mely köhögéskor nyákoldóként is kiváló.
Ő is ajánlja a kamilla használatát Putzzal szemben, főleg megfázások alkalmával.
Amitől viszont a kismamákat óva inti az a sérülésekre külsőleg alkalmazható fekete nadálytő. Putzzal egyetértve, szintén tiltja a petrezselyem alkalmazását, mely nagy mennyiségben vízhajtóként, tisztítókúra részeként alkalmazható, várandósság esetén azonban már a középkorban ismert volt magzatelhajtó hatása.
Budai külön felhívja a figyelmet a fagyöngy és a galagonya elkerülésére, véleménye szerint ezek várandósság alatt nem használhatók. Stadelmann ajánlja ezt a két növényt, bár ő is csak kimondottan hipertónia elleni szerként. A fűszernövények közül Budai még felhívja a figyelmet a sáfránnyal, borókabogyóval, rozmaringgal és zsályával ízesített ételek kerülését, mivel ezek a méhizomzat összehúzódását okozhatják és esetleges koraszülésekhez vezethetnek. Szintén emiatt tiltja az aloe belső fogyasztását is.

                A leírtak alapján tehát minden, várandósság ideje alatt felmerülő problémára megtalálható az a természetes szer, gyógynövény mely segítségével csökkenthetők vagy megszüntethetők a kellemetlen tűntek. Azonban okosan kell bánni a gyógynövényekkel, ismerni kell hatásukat és csak a megfelelő időben, a megfelelő adagban és problémánál alkalmazhatók.
Az olvasottak alapján nagy kérdést hagyott a fejemben a csalán, ugyanis vértisztító, méregtelenítő hatása miatt számomra teljesen logikus, hogy Putz miért tette a tiltott listára. Stadelmann napi többszöri alkalommal fogyasztandó várandós teájának ezzel szemben a csalán az egyik összetevője.


Forrás:
Ingeborg Stadelmann: A bába válaszol
Cartaphilus Kiadó, Budapest, 2003

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése