Gyakran felmerülő kérdések

A dúla szerepe
Maga a szó görög eredetű, jelentése: "szolgálatában". A gyakorlatban asszonytársi segítőt, segítőtársat jelent. A dúla nem különleges képességgel, misztikummal megáldott asszony, hanem ugyanolyan nő, mint a kismama. Annyi különbséggel, hogy édesanyaként már átélte mindezeket és tudja, hogy mire van szüksége a szülés alkalmával egy anyának.

Miért szükséges?

Ki ne halott volna olyan történetet, ahol az anyuka egyedül, magányosan mondhatni keservesen hozta világra gyermekét! Nem volt senki, aki lelkileg támogatta, segített volna átvészelni a legfájdalmasabb pillanatokban. Hiányzott egy segítőtárs; a dúla. Bár szerencsére egyre kevesebb ilyen esetről hallani. Ugyanakkor egy másik tényező is hozzájárul a dúlak szükségéhez. Ma már egyre kevesebb lehetőség van bizalmas, közvetlen kapcsolat kialakítására az orvos és a szülésznő között.

Feladata

Ki a leghitelesebb és a legjobb segítség a szülés alatt? Feltehetően egy olyan nő, vagyis édesanya, aki mindezeket átélte. Tapasztalatával hasznos segítség tud lenni a kismama számára. A dúla segít felkészülni a szülésre. A vajúdás a szülés ideje alatt minden percben a leendő édesanyát támogatja, bátorítja, segíti. Legfájdalmasabb pillanatokban fogja az édesanya kezét, ápolja és gondoskodik a kényelmes feltételekről.   
A vajúdás és a szülés teljes ideje alatt, végig figyelmével kíséri az anyát, követve minden olyan pillanatot, amikor az anyának támogatásra, bátorításra, megerősítésre van szüksége. Tapasztalatával, nyugalmával nemcsak a kismamát erősítheti, de bátoríthatja az anyáért aggódó partnert is.

Nem helyettesít

A dúla nem helyettesíti az orvost vagy a szülésznőt. Nem végez vizsgálatokat, és nem vezeti le a szülést. Nincs döntési joga és beleszólás a szülésbe menetébe. Neki az a feladata, hogy érzelmileg támogassa a kismamát.

Segítség?

Megoszlanak a vélemények a dúlákkal kapcsolatban. Egyesek szerint minden kismamának igenis szüksége lenne segítő tapasztalatukra. Míg mások megelégszenek férjük, édesanyjuk, vagy anyósuk támogatásával. Sőt egyeseket kifejezetten zavar egy „idegen” jelenléte, számukra csak egy ismerős, barát vagy családtag a megnyugtató. Természetesen ezeket a nőket is meg lehet érteni, azonban egy tapasztalatlan családtag nem, hogy segíteni, hanem inkább hátráltatni tud a nagy pillanatban.

Mi szól a dúla mellett?

A tapasztalatok azt mutatják, hogy azoknál az anyáknál, akik több személyes gondoskodást és figyelmet kapnak szülés közben, könnyebben és természetesebben alakul ki a kötődés és a jó kapcsolat a babával. Ugyanakkor kiterjedt kutatások bizonyítják, hogy a dúla jelenlétében zajló szüléskor a szülés körüli komplikációk, beavatkozások szükségessége jelentősen csökken, jobban megy a szoptatás, és az anyák elégedettebbek a saját szülésükkel.



























































































































TÉVHITEK A DÚLÁKKAL KAPCSOLATBAN…

A dúlák otthonszülésnél vannak jelen

Ez a kijelentés önmagában nem igaz.
Asszonytársi segítő jelen van otthonszüléseknél, de ott inkább a bábasegéd szerep az övé. Professzionális dúlák sokkal nagyobb számban kísérnek kórházban szüléseket, mint otthon. Sokkal nagyobb szükség van kórházi szülőszobákban ránk, mint otthon.
Hogy miért is?!
Mert a dúla az a statiszta, aki folyamatos jelenlétével támogatja az anyát vagy szülőpárt a teljes vajúdás alatt, a szüléskor és az azt követő órákban. Ezt a magas szülésszámok miatt egyetlen kórházi alkalmazott sem tudja megtenni, mert egyidőben több anyára is figyelnie kell. Míg egy szülésznő egy műszak alatt akár 9-12 anyát is ellát, addig egy dúla havi 1 anyára fókuszál.


A dúlák laikusok, nem egészségügyi feladatot látnak el, hanem segítő foglalkozásúként érzelmi, pszichológiai támaszt nyújtanak
Ez egy nem elég szerencsés megfogalmazása a dúlai hivatásnak. Egészségügyi végzettségünk nincs, ez igaz, de nem vagyunk laikusok.

- A professzionális dúla képzett és tapasztalt testi - lelki segítő, nem egészségügyi tanácsadó.
- Egy jó dúla havonta legalább egy könyvet elolvas a témával kapcsolatban,
- Havonta továbbképzésekre jár,
- Félévente legalább egyszer többnapos foglalkozásokon vesz részt,
- Évente konferenciát látogat, itthon vagy külföldön.

Ezek a lehetőségek mellett lehet különböző világméretű szervezetek minősítéseit megcélozni, hogy nemzetközileg elismert dúla lehessen. Idén novemberben is lesz egy világraszóló képzés, kérésre tudok információt küldeni.
Ezek alapján döntsék el, hogy mennyire vagyunk laikusok. Mivel főiskolán is van olyan tanuló, aki épp átcsúszik egyik félévről a másikra, biztosan fellelhető olyan dúla is, aki az alapképzés elvégzése után mindenki más munkáját „megszakérti”.
Amennyiben ilyennel találkoznak, kérdezzék meg, milyen szervezetnél tagok, és jelentsék az adott szervezetnek. Sajnos a hályogkovácsok közöttünk élnek…

(Forrás: Szülők lapja, Dézsi Réka,)