A klinikailag igazolt terhességek körülbelül 15-20%-a végződik vetéléssel. A méhen belüli adhéziók (heges összenövések) a vetélés utáni lehetséges szövődmények közé tartoznak. A mellékelt tanulmány szerint a vetélések 67,8%-ánál fordul elő enyhe, közepes vagy súlyos méhen belüli adhézió, és 2, 3 vagy több vetélés után az adhéziók kockázata is nő.
A veleszületett és szerzett méhen belüli rendellenességek mellett az adhéziók kialakulásának kockázati tényezői az ismétlődő vetélések és a művi (méhtükrözési, kürettálási, "méhkaparási") eljárások is. Ha például a műszeres beavatkozást végző eszköz megsérti a méh falát, a sérült rétegek könnyebben össze tudnak tapadni, mert beindul a belső hegesedési folyamat; minél nagyobb felület sérül, annál nagyobb a belső hegesedés. A tanulmány szerint a méhen belüli adhéziók 13,7%-a súlyosabb mértékű.
Mindezek arra engednek következtetni, hogy a feltárt vagy vélt méhen belüli adhéziókkal mindenképp érdemes foglalkozni a további termékenység érdekében és komolyabb Ashermann-szindróma elkerülésére.
Két páciensem is úgy döntött orvosával közösen, hogy 5-7. hetes vetélést követően nem végeznek művi beavatkozást, hanem adott időablakon belül megvárják a méh természetes tisztulását, és ezt viscerális kezeléssel segítik. Nos, az elképzelés bevált, kb. két hét alatt megtörtént a kicsiny áfonyaszem nagyságú magzat fizikai elengedése is.
Viscerális kezelésnél hasfalon át végzett manuális kezeléssel segítünk rendezni a test természetes áramlási viszonyait. A természet örök körforgásában nincs hatalmunk mindenek fölött, nem tudhatjuk mindig, mi miért történik, ezért nincs okod hibáztatni magad, ha érintett vagy!
Boldog babavárást kívánok!
Kiss Bertold
integratív masszázsterapeuta
+36302564539
Az idézett tanulmány:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24082042/
Kép forrása: freepik.com
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése